Меню Закрити

Підліткове кохання та стосунки: чого можуть сподіватися батьки

 Закоханість — це інтенсивне емоційне переживання в будь-якому віці. Але в підлітковому віці, коли все здається більш масштабним і все це відбувається вперше, злети і падіння можуть бути ще більш екстремальними. Стара пісня «Закоханий підліток» точно підсумовує досвід підліткового кохання:

Одного дня я відчуваю себе таким щасливим.
Наступного дня я відчуваю себе таким сумним

Між потоком  підліткових гормонів  та іншими фізичними та емоційними  змінами, пов’язаними зі статевим дозріванням , молоде кохання може здаватися американськими гірками. Це хвилюючий, страшний і сповнений захоплюючих кайфів і карколомних падінь.

За розвитком підліткових стосунків батьки здебільшого спостерігають з боку. Однак вони можуть брати активну участь у наданні підтримки, коли їх дитина переживає підліткову любов. Тож їм корисно знати, якої поведінки очікувати від закоханого підлітка, і як дати підліткам поради щодо побачень, не порушуючи їх особисте життя.

Як поводяться підлітки, коли вони закохані?

Багато поведінки, яку демонструють підлітки, коли вони починають перші стосунки, схожі на типову поведінку підлітків. Але, як і все інше, пов’язане з підлітковою любов’ю, це все збільшено. Ось деякі ознаки того, що підліток перебуває у романтичних стосунках:

  • Поводиться розсіяним і весь час мріяти
  • Бути більш тривожним і тривожним
  • Згадувати в розмові ім’я конкретної людини щоразу, коли вони можуть
  • Зміни апетиту; часто їдять менше, ніж зазвичай
  • Не спати до пізньої ночі
  • Приділяти більше часу своїй зовнішності
  • Ховаючись у своїй кімнаті, пишуть повідомлення або розмовляють по телефону
  • Більш різкі перепади настрою

Привернення уваги до такої поведінки може змусити підлітка ще більше усвідомити те, через що він проходить. Але батьки повинні бути спостережливими і використовувати будь-яку можливість поговорити  з підлітком . І якщо здається, що підліток відчуває труднощі, не соромтеся обережно вказати на те, що ви помічаєте, і попросити його поділитися своїми почуттями.

6 етапів підліткових побачень

Хоча всі підліткові стосунки мають свій унікальний перебіг, є загальні етапи підліткових побачень. Багато підліткових романтичних стосунків проходять через ці шість фаз:

Етап 1: Дроблення

На першому етапі підліткових знайомств все полягає в милуванні один одним здалеку. Один або обидва з учасників можуть не знати, що інша людина думає про них або приваблює їх. Вони можуть навіть не розмовляти один з одним. Але поведінка, перерахована вище («Як поводяться підлітки, коли вони закохані?»), все ще може бути актуальною навіть під час фази розчарування. Мрійливість, перепади настрою, розмови про те, що ти закохана, і розмови про це з усіма друзями — типові для цієї фази підліткового кохання.

Етап 2: Підключення

На другому етапі підлітки переходять від привабливості один до одного до справжньої розмови та спілкування. Це стадія флірту, коли закоханий підліток знаходить дрібні способи дати зрозуміти іншій людині, наскільки він йому подобається. Ці взаємодії можуть відбуватися особисто в школі, після уроків у групах друзів та/або онлайн за допомогою текстових повідомлень і  соціальних мереж .

Це також час, коли підлітки можуть відчувати сильне занепокоєння через те, що їх відкинуть, що змушує їх вагатися, чи варто явно заявляти іншій людині про свою зацікавленість. Під час цієї фази батьки можуть помітити, що підлітки дуже розсіяні, нервові та нервові. Вони можуть годинами зациклюватися на розмові за обідом. Або вони можуть провести всю ніч, пишучи повідомлення з друзями, намагаючись з’ясувати значення коментаря, який інша особа залишила під їхнім дописом у соціальних мережах.

Етап 3: Здійснення стрибка

Ось тут і починаються підліткові стосунки. Двоє людей нарешті знайшли спосіб дати один одному зрозуміти, що вони хочуть мати романтичні стосунки. І вони починають офіційно зустрічатися або тусуватися разом у своїх соціальних групах. Це може бути періодом ейфорії та хвилювання для підлітків, які можуть проявлятися у вигляді нерегулярного сну, зниження апетиту та перепадів настрою.

Тут важливо зазначити, що у підліткових стосунках може бути більше двох осіб. Хоча важко знайти статистику для підлітків, останні дослідження показують, що  1 з 9  неодружених дорослих у Сполучених Штатах вступав у поліамурні стосунки — стосунки, які включають більше двох людей. Однак стосунки в середній школі набагато частіше складаються лише з двома людьми, хоча один або обидва можуть мати інших партнерів або фліртувати поза межами цих стосунків.

Етап 4: встановлення стосунків

Іноді відомий як «середня фаза», зазвичай це найдовший період у підліткових стосунках. Партнери стають більш комфортними один з одним, майже кожен день проводять час разом, починають довіряти і покладатися один на одного. Почуття підліткового кохання стає сильнішим, і пара може вступати в сексуальні відносини або шукати їх.

Загалом, батьки можуть очікувати, що підлітки будуть більш розслабленими та безпечними протягом цього періоду підліткових стосунків. Однак період пристосування може мати власну серію міні-криз і рішень.

Чи справжнє кохання на цьому етапі? Це важко сказати. Потік підліткових гормонів у підлітковому віці може заважати молодим людям відрізнити сексуальний потяг від справжнього кохання. І чесно кажучи, визначити та розпізнати любов може бути важко в будь-якому віці. Якщо для підлітка це здається реальним, воно справжнє, навіть якщо це короткочасно.

Етап 5: неспокійний стан

У якийсь момент один або обидва підліткові стосунки можуть почати відчувати роздратування або потрапити в пастку. Вони можуть відчувати потяг до інших людей. Одна людина у стосунках може не відчувати себе готовою до серйознішого ставлення або не відчувати себе настільки сильно, як інша людина. Часто підлітки перебувають на різних етапах зрілості, і тому вони не знають, як швидко повинні розвиватися стосунки.

У будь-якому випадку у відносинах починають утворюватися тріщини. Коли наближається кінець романтичних стосунків, батьки можуть спостерігати, як підлітки здаються більш роздратованими, тривожними та сумними.

Етап 6: Розлучення

Зазвичай це найболючіший етап підліткових знайомств. Розрив може відбутися поступово або раптово. Це може бути обопільно, або одна людина може покінчити з усіма. Це може відбутися особисто, телефоном або текстовим повідомленням. Незважаючи на те, що підлітки погоджуються, що розлучитися з кимось за допомогою текстових повідомлень — не найкращий спосіб це зробити, згідно з дослідженням Pew Research Center, близько третини все одно зробили це.

Після розриву стосунків підлітки можуть демонструвати деякі або всі з цих дій:

  • Відступаючи  , щоб зализати рани
  • Залишатися в ліжку цілий день
  • Весь час плаче
  • Прояв  гніву  і агресії
  • Самоушкодження  та/або суїцидальні думки

Роль батьків у цей момент полягає в тому, щоб запропонувати підтримку та безумовну любов. Якщо ви тримали канали спілкування відкритими на попередніх етапах підліткового кохання, вам буде легше поговорити зі своєю дитиною та поділитися мудрістю життєвого досвіду. Батькам також важливо стежити за тим, щоб страждання від розриву не переросло в стан психічного здоров’я. Підліткам із наявними проблемами психічного здоров’я може знадобитися додаткова підтримка спеціаліста з психічного здоров’я.

Як довго тривають підліткові стосунки?

Відповідь на це запитання – від одного-двох днів до решти їхнього життя. Деякі старшокласники одружуються й залишаються разом десятиліттями, а не назавжди. Але в цілому любов до цуценят не триває. Згідно з фактами та статистикою підліткових стосунків, менше  відсотків  людей одружуються зі своєю коханою зі школи. Коли підлітки одружуються, лише половина з них доживає до свого 10-річного ювілею.

У підлітковому та юнацькому віці відбувається стільки змін, як всередині, так і зовні. Рідко люди закохуються і залишаються закоханими як у підлітковому, так і в дорослому віці. Крім того, підлітки зазвичай не мають емоційної зрілості та навичок спілкування, щоб пройти через різні лежачі поліцейські на шляху до тривалих стосунків.

Як підліткова любов впливає на мозок і психічне здоров’я

Мозок підлітка  все ще розвивається , і останньою частиною, яка дозріває, є префронтальна кора. Це область мозку, яка відповідає за емоційну регуляцію та міркування. Як наслідок, підліткам може бути важко довго дивитися або зробити крок назад і спокійно розглянути речі. Тому закоханий підліток часто відчуває себе емоційно вразливим і нестабільним. Ця відсутність виконавчої функції також може призвести до ризикованої поведінки у стосунках. Підліткам важко, якщо не неможливо, думати про майбутнє, коли їхні фізичні інстинкти переважають їхнє раціональне судження.

Крім того, вплив підліткових гормонів відіграє велику роль у поведінці підлітків під час їхнього першого підліткового кохання. Чоловічий гормон тестостерон і жіночий гормон естроген, кількість яких підвищується під час статевого дозрівання, створюють підвищений сексуальний потяг. Крім того, під час закоханості виділяються гормони окситоцин, дофамін, серотонін і адреналін. Усі ці нейрохімічні речовини, що рухаються по тілу, можуть спровокувати або посилити перепади настрою, негативні емоції, плутанину, нав’язливі думки та перевантаження.

Це допомагає пояснити, чому закоханість може спровокувати маніакальний стан у підлітків. У  дослідженні , опублікованому в  Journal of Adolescent Mental Health , дослідники виявили, що ранні стадії підліткового кохання мали подібні наслідки, як гіпоманія. Гіпоманія — це стан аномально підвищеної енергії, активності та змін настрою, що є симптомом біполярного розладу та інших захворювань. Порівняно з контрольною групою, яка не мала стосунків у підлітковому віці, підлітки, які нещодавно закохалися, мали більш мінливі або лабільні емоції — вони швидко переходили від ейфорії до відчаю.

Крім того, доведено, що закоханість у підлітковому віці  посилює тривогу . Дослідження також пов’язують підліткове кохання з  більшою ймовірністю симптомів депресії .

a woman holding a baby
Насправді відносно небагато підлітків справді зустрічаються або мають стосунки в середній школі. Факти підліткових стосунків, зібрані дослідницьким центром Pew, показують, що лише близько третини підлітків віком 13–17 років зустрічалися з іншою людиною або були з нею в романтичних стосунках. І менше 1 з 5 говорять, що перебувають у романтичних стосунках.

«Як участь, так і розірвання романтичних стосунків можуть підвищити вразливість молодих людей до депресивних симптомів через новизну та складність емоційних проблем, з якими стикаються молоді люди, керуючи такими подіями стосунків».

Чого підлітки вчаться з підліткової любові

Переживання підліткової любові є частиною процесу дорослішання та формування вашої ідентичності та самосвідомості, включаючи гендерну ідентичність і сексуальну орієнтацію. Відомий психолог розвитку дитини Ерік Еріксон описав підліткову любов як форму саморозвитку на противагу справжньому коханню та інтимності. Хоча романтичні стосунки в підлітковому віці часто викликають труднощі, знайти шлях до них може принести  різноманітні переваги для психічного здоров’я .

У романтичних стосунках підлітки можуть практикувати навички спілкування, вчитися йти на компроміси, розвивати співчуття до інших і зміцнювати свої цінності. Ці навички та самопізнання надзвичайно корисні для побудови здорових стосунків, коли підлітки вступають у доросле життя. Крім того, позитивний досвід підліткового кохання підтримує позитивний образ молодої людини та впевненість у своїй здатності налагоджувати інтимні стосунки. Це може допомогти їм створити здоровий рівень незалежності від батьків, оскільки вони поступово набувають самостійності.

10 порад, як підтримати закоханого підлітка

Як і на всіх етапах підліткового шляху, легше пережити підліткову любов за підтримки та співчуття батьків. Ось 10 порад, як порадити підліткам зустрічатися та допомогти їм пережити шторм підліткових стосунків.

Дайте їм знати, що вони можуть говорити з вами про БУДЬ-ЩО.

Жодна тема не повинна бути заборонена. Обов’язково уважно слухайте та уникайте засуджень або різкої реакції, навіть якщо ви здивовані чи стурбовані. Якщо ваш підліток задає запитання, які викликають у вас дискомфорт або ви не знаєте відповідей, проведіть дослідження. Або заручіться допомогою друга, члена сім’ї чи медичного працівника. Загалом, даючи підліткам поради щодо побачень, робіть пропозиції та підбадьорюйте, а не встановлюйте закон про те, що вони можуть, а що не можуть робити. Фактично, одне дослідження показало, що читання лекцій вашому підлітку насправді  збільшує ймовірність  того, що вони матимуть статевий акт.

Перевіряйте та відзначайте їхній досвід.

Ваше перше підліткове кохання – це дивовижний, сильний і незабутній досвід. Батькам легко зосередитися на хвилюванні та захисті свого підлітка замість того, щоб святкувати те, через що він проходить. Це важливий обряд, і ваш підліток може отримати більше задоволення, якщо він матиме ваше схвалення та позитивну енергію.

Психолог Євгенія Татарина Психолог Полтава, Полтава психолог, психотерапевт

Заохочуйте їх перевести свої стосунки офлайн.

Соціальні медіа вміють спотворювати взаємодію та робити невеликі проблеми більшими. Навіть текстові повідомлення можуть бути неправильно витлумачені та стати невиправдано складними без контексту мови тіла та виразу обличчя (емодзі насправді не враховуються). Хороша порада для побачень для підлітків — від’єднатися від мережі та зайнятися разом IRL. Це може бути похід з друзями, похід на пляж або навіть традиційні побачення, як-от вечеря та кіно. Ось де відбувається справжній зв’язок.

Захистіть їх від токсичних підліткових стосунків.

Слідкуйте за ознаками, які вказують на те, що в романтичних стосунках з вашим підлітком поводяться неправильно, зокрема:

  • Їхній партнер намагається контролювати їх поведінку
  • Один або обидва підлітки поводяться надзвичайно ревниво та надмірно опікуються
  • Незрозумілі синці або травми
  • Віддалення від друзів і родини та проведення часу лише з новим партнером
  • Часті суперечки між подружжям або між підлітком і батьками

Якщо ви помітили ці ознаки того, що ваша дитина може бути в токсичних підліткових стосунках, ви зобов’язані захистити їх. Чітко і спокійно поясніть, чому ви вважаєте це нездоровою динамікою і чому необхідно тримати їх окремо.

Нагадайте їм, що побачення в реальному житті не схожі на кіно.

У підлітків можуть бути нереалістичні уявлення про романтику та кохання, які вони почерпнули з фільмів і телебачення. Нагадайте їм, що справжнє кохання не завжди ідеальне та гламурне. Будуть незручні моменти і помилки. І це нормально. Справжнє кохання означає відчувати свободу бути собою, з усіма своїми недоліками та перевагами, і приймати іншу людину такою, якою вона є.

Допоможіть їм залишатися на зв’язку з друзями та досвідом поза стосунками.

Дослідження показують, що наявність близьких друзів  захищає підлітків  від негативного впливу підліткового кохання на психічне здоров’я. Крім того, заняття улюбленою справою — творче самовираження, спорт чи дискусійний клуб — допомагають  підліткам розвивати самооцінку . Отже, підлітки відчувають себе сильнішими у своїх романтичних стосунках і менш залежать від іншої людини щодо їх самооцінки.

Пристосовуйте розмови до свого етапу знайомства з підлітками.

Деякі підлітки можуть бути готові відразу поринути в романтику, тоді як інші можуть бути більш обережними. Замість того, щоб намагатися контролювати їхній темп або давати їм забагато інформації, зустрічайте їх там, де вони є. Поділіться своїми порадами та життєвим досвідом, але не перевантажуйте їх. Переконайтеся, що вони знають, що вони не повинні робити нічого, до чого вони не готові.

Довіряйте їм і забезпечте конфіденційність із відповідними обмеженнями.

Налаштуйте свої  межі та очікування  відповідно до віку та зрілості вашого підлітка. Молодші підлітки потребують більшої структури та супроводу, щоб почуватися безпечно у стосунках. Для старших підлітків може бути доречним встановлення комендантської години та вимагання текстових реєстрацій. Різні сім’ї мають різні цінності та правила щодо підліткової любові та  підліткової сексуальності . Обговоріть ці цінності зі своїм підлітком і поясніть, чому вони важливі для вас. Потім переконайтеся, що правила внутрішнього розпорядку базуються на цих значеннях і їх можна чітко пояснити. Відповіді «Тому що я так сказав» або «Тому що ти занадто малий» не допоможуть, якщо підліток хоче знати, чому ви встановлюєте певні обмеження.

Поговоріть про справжні зв’язки та те, що вони відчувають.

Обговоріть, як виглядають здорові стосунки. Наприклад, ваш партнер повинен вислухати вас і показати, що йому не байдужі ваші почуття. Вони повинні дотримуватися, коли кажуть: «Я тобі подзвоню пізніше» або «Давай поїдемо на вихідних». І вам не потрібно грати в ігри чи поводитись, як хтось, ким ви не є, щоб зацікавити їх.

Будьте поруч з ними, якщо їм розб’ють серце.

Найгірше, що можуть зробити батьки, коли підліткові стосунки закінчуються, це звести до мінімуму розбите серце. Так, ви знали, що стосунки не триватимуть вічно, і це був лише перший із багатьох випадків, коли вони закохуються. Але ваш підліток ще не має такої перспективи. Вони відчувають біль і відчувають, що наближається кінець світу. Ваша роль як підтримуючого та турботливого батька полягає в тому, щоб заспокоїти їх і визнати, наскільки важливим і значущим був цей досвід для них. Якщо вони зможуть висловити своє горе і відчують, що їх почують і підтвердять, вони швидше одужають від розбитого серця.

Лікування проблем психічного здоров’я, пов’язаних зі стосунками підлітків

Якщо інтенсивність підліткових стосунків або розриву спричиняє психічні розлади чи рецидив психічного здоров’я, наступним кроком буде консультація з кваліфікованим фахівцем із психічного здоров’я. Коли підліткові стосунки закінчуються, підліткам може знадобитися додаткова підтримка, щоб впоратися з горем, самокритикою або сумнівами в собі. Підлітки можуть не мати належних навичок справлятися з ідеальним штормом статевого дозрівання, підлітковими гормонами та сильними емоціями.

В Академії Ньюпорта ми навчаємо підлітків створювати набір позитивних механізмів подолання та технік емоційної регуляції. Крім того, наша клінічна модель виявляє та заліковує основні травми та рани прикріплення. Підлітки розвивають самосвідомість, впевненість і міцні зв’язки з однолітками, родиною та наставниками, що налаштовує їх на успішні романтичні стосунки наступного разу, коли вони закохуються.

Вас турбує поведінка або зміни настрою вашого підлітка?  Домовтеся про зустріч  з одним із наших експертів із прийому. Ми проведемо оцінку психічного здоров’я та порекомендуємо варіанти лікування підлітків безкоштовно — чи то в Newport Academy, чи в іншій програмі, яку ми особисто перевірили.  Зв’яжіться з нами сьогодні, щоб почати.

Ключові висновки

  • Ознаки підліткової закоханості можуть бути дуже схожі на поведінку, пов’язану з підлітковим віком загалом, наприклад, перепади настрою, дратівливість і екстремальні емоції.
  • Є кілька етапів підліткових побачень, починаючи з закоханості, переростаючи в глибший зв’язок і зрештою (для більшості підліткових стосунків) закінчуючи розривом.
  • Поєднання гормонів, емоцій і змін, пов’язаних з підлітковою любов’ю, може спровокувати або посилити негативні емоції, нав’язливі думки та проблеми з психічним здоров’ям, такі як тривога та депресія.
  • Підліткові стосунки можуть допомогти підліткам відпрацьовувати комунікативні навички та формувати свою ідентичність і самосвідомість.
  • Батьки можуть допомогти підліткам пережити молоде кохання, забезпечивши відповідні обмеження та конфіденційність, відкрито розмовляючи про підліткове кохання та сексуальність, пропонуючи безумовну любов і підтримку.
Опубліковано в Поради психолога

Пов'язані записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *